Łeba szlaki turystyczne

Łeba wydmyDla osób lubiących aktywny wypoczynek, okolice Łeby są do tego idealnym wręcz miejscem. Kilka szlaków rowerowych, zapewni niesamowite wrażenia amatorom dwóch kółek. Także osoby lubiące spacery, czy nordic walking na pewno nie będą narzekać na brak atrakcji. Wszystkie niżej wymienione trasy możemy pokonywać w obu kierunkach, jednak z uwagi na wiejące najczęściej zachodnie wiatry, polecam opisane kierunki. Z wiatrem w plecy zawsze łatwiej.

Szlaki rowerowe:

 

Szlak zielony (18km). Jak sama nazwa wskazuje, nie jest szlakiem trudnym. Rozpoczyna się przy dworcu PKP, dalej ulicą Sienkiewicza i Turystyczną. Po niespełna 1 km skręcamy w drogę na wydmy, korzystając z oddanej kilka lat temu drogi rowerowej. Po dotarciu do wsi Rąbka, możemy na chwilę zboczyć z trasy i kierując się znakami na parking, dojechać do brzegu jeziora Łebsko. Po uiszczeniu opłaty (SPN) wjeżdżamy na drogę do wyrzutni rakiet (tzw.V2). To były nazistowski poligon doświadczalny broni rakietowej (choć nigdy broni V tam nie było). Następnie jadąc utwardzoną drogą leśną, podziwiając pierwotny las, docieramy do wydm ruchomych. Najwyższą wydmę, zwaną Górą Łącką, o wysokości 42m pokonujemy prowadząc rower. Trudność we wspinaczce zrekompensuje przepiękny widok z wydm. Po niesamowitych doznaniach estetycznych, docieramy do plaży, gdzie jej brzegiem, wracamy do Łeby.

 

Szlak czerwony (72km). Szlak dla osób zaawansowanych w jeździe na rowerze. Początkowo szlak czerwony pokrywa się ze szlakiem zielonym, aż do zejścia z wydm ruchomych. Na plaży kierujemy się na zachód, dojeżdżamy do latarni morskiej w miejscowości Czołpino. Po przejechaniu ok 4km docieramy do parkingu, przy jeziorze Dołgie Duże. Przy zachodnim krańcu jeziora, z pomostu, możemy podziwiać bezodpływowy zbiornik leśny z piękną panoramą wydm. Przy następnym punkcie orientacyjnym - skrzyżowaniu "Pod dębami" - kierujemy się północnym brzegiem jeziora Gardno do miejscowości Rowy. Po zasłużonym odpoczynku w Rowach, polecam powrót brzegiem morza do Łeby.

 

Łeba drogaSzlak żółty (75km), tzw. południowy, łączony z czarnym i powrotnym czerwonym do Łeby. Bezwzględnie najbardziej atrakcyjny, ale i bardzo wymagający . Jak wszystkie szlaki w Łebie, rozpoczyna się przy stacji PKP. Kierując się na południe, mijamy stację benzynową i tuż za nią skręcamy w prawo. Początkowo betonowa droga zmienia się w gruntową i wiedzie po wale, brzegiem jeziora Łebsko, do wsi Żarnowska. Za wioską wjeżdżamy w rezerwat ścisłej ochrony ptaków i ryb "Gackie lęgi". Na obszarze ochrony ścisłej "Bielice", podziwiać możemy starodrzew olszy i sosny czarnej. Po minięciu osady Gać poprzez łąki docieramy do wsi Izbica. Po około 2,5km dojeżdżamy do osady Lisia Góra. Przed nami droga do Kluk. W tym miejscu radziłbym, założyć odzież ochronną (coś na głowę, kurtkę ortalionową i długie spodnie). Przejeżdżamy przez Ciemińskie Bagna. Obfitość insektów mogłaby wprawić w zachwyt niejednego entomologa. Owady nie podarują żadnemu miejscu na twoim ciele. Po dotarciu do Kluk warto odbić kilkaset metrów w prawo i wejść na wieżę widokową. W wiosce znajduje się skansen "Muzeum wsi Słowińskiej". Miejsce warte zobaczenia - kilkanaście chałup nawet z przełomu XVIII/XIX wieku i arcyciekawe przedmioty z "butami dla koni" włącznie. Odcinek od Kluk do wioski Łokciowe przemierzamy asfaltówką, po czym odbijamy w lewo i jadąc przy kanale Łupawa-Łebsko, po płytach docieramy do Smołdzina. W Smołdzinie warto zobaczyć Muzeum Przyrodnicze i wejść na górę Rowokół, najwyższe wzniesienie w pasie polskiego wybrzeża (115m). Widok z wieży widokowej na szczycie góry zapada w pamięci na długo. Szlak żółty kończy się w oddalonej o 6km wsi Gardna Wielka. W Gardnie zmieniamy szlak na "czarny" jadąc wałem przeciwpowodziowym, podziwiać możemy piękno jeziora Gardno. Po dojechaniu do skrzyżowania "Pod dębami" zmieniamy szlak na czerwony w kierunku Łeby. Mijamy malownicze jezioro Dołgie Duże, latarnię morską w Czołpinie i brzegiem morza przemieszczamy się w kierunku wydm ruchomych. Wdrapujemy się na Górę Łącką z której to zobaczyć możemy niemalże cały przejachany szlak. Wracając do punktu wyjścia mijamy jeszcze wyrzutnię V2 oraz wioskę Rąbka. Dojeżdżając do Łeby, możemy udać się na zasłużone piwko. Sam przejechałem tą trasę wielokrotnie i za każdym razem dawała mi wiele radości i satysfakcji. Planując tą podróż warto wziąć pod uwagę pogodę. Optymalnie 2 - 3 bezdeszczowe dni przed wyprawą, dużo wody i cały wolny dzień. Wspaniała sprawa! Polecam!

 

Szlak wokół jeziora Sarbsko (27km), jest stosunkowo łatwym szlakiem. Rozpoczyna się na ul. Nadmorskiej, która przechodzi w leśną ścieżkę oznakowaną jako czerwony szlak R 10. Mijając byłą jednostkę wojsk rakietowych, jadąc północnym krańcem jeziora Sarbsko, podziwiać możemy różnorodność form roślinnych. Po ok 10km docieramy do latarni morskiej Stilo. To zbudowana ponad 100 lat temu, jedna z dwóch całkowicie metalowych latarni morskich w Polsce. Ze Stilo jedziemy ok 2,5km na południe, asfaltową szosą do miejscowości Zielonka, mijając przy okazji rezerwat "Choczewskie cisy". W tym miejscu rozstajemy się z R 10 i wjeżdżamy na nowy, czerwony szlak bez oznaczeń. Mijamy osadę Dymnica i po 2km dojeżdżamy do wsi Ulinia. Tuż przed Ulinią warto zwrócić uwagę na niezwykły dąb szypułkowy "Arkadiusz". Jesteśmy na półmetku naszej wyprawy. Reszta drogi prowadzi pośród lasów i łąk pełnych wypasających się tam zwierzątek. Mijamy wioskę Sarbsk i w miejscowości Szczenurze, przy krzyżu skręcamy w prawo, na drogę prowadzącą do Nowęcina. W tejże wiosce mijamy stadninę koni, dwór Nowęcin - dawną siedzibę rodu Wejherów. Dalej prosto, przy jeziorze, przez mostek, polną drogą wracamy do Łeby.

 

Szlaki piesze.

 

Łeba i jej okolice obfitują w różnorodną gamę szlaków i tras wycieczek pieszych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a miłośnicy nordic walking mogą połączyć spacer z bardzo zdrowym wdychaniem morskiego powietrza pełnego jodu.

 

Spacer na wydmy (18km). Trasa klasyczna, wręcz obowiązkowa. W praktyce w całości pokrywa się z zielonym szlakiem (patrz szlaki rowerowe). Jeżeli kondycja nie dopisuje, bądź jest to spacer z małymi dziećmi, czy seniorami, skorzystać można z komunikacji pomiędzy Łebą, Rąbką, wyrzutnią V2 i wydmami.

 

Spacer plaża zachodnia (5km). Rozpoczynamy zgodnie ze szlakiem zielonym. W drodze na Rąbkę, przy tablicy informującej o wejściu na teren Słowińskiego Parku Narodowego skręcamy w prawo, w leśną ścieżkę. Idąc niespełna kilometr, docieramy do wydm nadmorskich, w kształcie niecki, tzw. patelni (jeżeli zastanawia was nazwa, to spróbujcie się tam poopalać). Następnie mijamy stare budynki jednostki Marynarki Wojennej, radar i wychodzimy na plażę. Kierując się w kierunku mola mijamy główne wejście na plażę B. Po dotarciu na molo, wzdłuż kanału portowego, przechodzimy przez port jachtowy i obok stoczni remontowej wychodzimy na most na rzece Łebie.

 

Spacer do Nowęcina i Łeba Parku Jurajskiego (6km). Rozpoczynamy na skwerze przy kinie "Rybak". Następnie idąc ulicą Wojska Polskiego skręcamy w Brzozową. Po ok. 800 metrach skręcamy w ul. Dojazdową, przechodzimy przez mostek nad kanałem Chełst, dalej polną drogą, kolejny mostek i dochodzimy do lasu porastającego brzegi jeziora Sarbsko. Po kilkuset metrach otwiera się piękny widok na jezioro. Na jego wysokim brzegu znajduje się dwór Nowęcin wzniesiony w XV wieku i wielokrotnie przebudowywany. Obecnie to hotel ze stadniną koni. W połowie szosy powrotnej do Łeby znajduje się Park Jurajski z blisko setką dinozaurów w skali 1:1. Dalsza wyprawa biegnie ulicą Nowęcińską i ul. Kościuszki wracamy do punktu wyjścia.

 

Spacer na Stilo (20km). Spacer rozpoczynamy na plaży idąc w kierunku wschodnim. Po ok. 7 km mijamy dwa maszty tzw. "duńczyka". To wrak statku "Withe Star", który zatonął w 1972 roku, podczas silnego sztormu na Bałtyku. Po kolejnych 3km docieramy do latarni morskiej Stilo. To oddana do użytku w 1906 roku, 35 metrowa konstrukcja, która stoi na 41 metrowej wydmie. Po zwiedzeniu latarni, szlakiem czerwonym wracamy do Łeby, pośród przepięknych lasów, wrzosowisk i widoków na jezioro Sarbsko.